מדוע הציפורן החמישית ברגלי נשים חשופות יותר לפטרת?

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פטרת הציפורניים נחשבת לבעיה הנפוצה ביותר של הציפורניים. מחקרים רבים מצאו כי שיעור הנשים הסובלות מפטרת ציפורנייםמדוע הציפורן החמישית ברגלי נשים חשופות יותר לפטרת? עולה על שיעורם של הגברים. מעניינת לא פחות העובדה שלא כל הציפורניים ברגליה של האישה חשופות לבעיה באותה המידה. באופן ברור למדי, הציפורן החמישית היא זאת שמועדת יותר לכך. השאלה היא מדוע זה קורה ואיך ניתן לטפל בצורה הנכונה בציפורן הזאת במיוחד.

מהן הסיבות העיקריות להתפתחות פטרת ציפורניים?

פטרת הציפורן מדביקה את הציפורניים במיוחד בתנאי סביבה של חום ולחות גבוהים. הגורם ש"מתלבש" על הציפורן הינו מינים שונים של פטריות או סוגים של שמרים. לא כולם צפויים לסבול מתופעה זו ורופאים מעריכים כי מה שהופך את האנשים (והנשים) לרגישים זוהי חולשה מסוימת. החולשה במערכת החיסון למשל עשויה לבוא לידי ביטוי גם בפטרת במקומות נוספים (למשל בנרתיק). פטרת עשויה לפגוע באנשים שנמצאים תחת לחץ נפשי, בשל מצב גופני ירוד ומסיבות נוספות. הדבקה נגרמת הרבה פעמים בחשיפה לציפורניים ורגליים נגועות של אחרים, למשל בפנימיות, בבריכות ציבוריות, בשל נוהג ללכת יחפים על שטיחים במקומות ציבוריים וכדומה. ובכל זאת, כל זה לא מסביר מדוע דווקא הציפורן החמישית (שהיא בעצם ציפורן הזרת) ברגלי נשים חשופה יותר מכל לבעיה זאת. מחקר חדש טוען כי נמצאה התשובה.

מחקר מגלה שציפורן הזרת יעמידה יותר בפני ריפוי

מחקר עדכני שופך אור על סיבות אפשרויות לכך כי דווקא ציפורן הזרת יותר נגועה בפטרת. למעשה, החוקרים סבורים שאותה ציפורן קטנה לא נדבקת יותר בקלות מאחרות אלא שהיא מתרפאת בצורה פחות מלאה. לכן, בעוד שהציפורניים האחרות נעשות נקיות ובריאות לאחר טיפולים מקובלים, בציפורן החמישית הפטרת חוזרת הרבה יותר מהר ולפעמים, גם במשנה תוקף. מבנה הציפורן באצבע החמישית איננו שונה מזה של האחרות. אין היא רכה יותר מטבעה, חלשה יותר או נוטה יותר להישבר. ככל הנראה, מה שמסביר את הקושי להתרפא הוא סיבה חיצונית. הרבה מאוד נעלי נשים כיום בנויות בצורה שמקדשת את האסתטיות והיופי, על חשבון הפונקציונליות והנוחות. כלומר, נוצר לחץ ניכר במיוחד על האצבע הקטנה ועל הציפורן החמישית בשל מבנה הנעל.

גם נעלי נשים תורמות להתפתחות פטרת

ההשערה היא שמסיבה כלשהי, הלחץ תורם ליותר פטרת וריפוי פחות מוצלח. חשוב לחדד ולהיות מדויקים, לא הנעל הלוחצת לבדה תגרום לפטרת הציפורניים בנשים. אבל בהינתן סיבות נוספות, חשיפה לפטרת, זיהום קנדידה, אי שמירה על היגיינה מספקת וכו', הנעל הלוחצת מהווה גורם נוסף המשפיע מאוד. בשל מבנה הנעל, שהולכת ונעשית צרה בקצה, עשויה הציפורן עם הזמן להתעוות. ההשפעה איננה ניכרת אך ורק בקצה הציפורן אלא גם בבסיס שלה, במיקום שממנו היא בוקעת וצומחת. אפשר להוסיף שגם בציפורניים אחרות ברגל, כאשר הציפורן נחבלת קשות בזמן ריצה, פעילות או מכל סיבה אחרת, נראה מצב דומה. מצב שבו הרגישות לפטרת גדלה והריפוי לאחר טיפול (תרופתי או אחר) לא יהיה אחיד וזהה אלא טוב פחות.

אז מה ניתן לעשות?

ריפוי הציפורן החמשית ברגלי נשים שנוהגות לנעול נעלים לוחצות מאוד יורד בעשרות אחוזים ביחס לציפורניים אחרות. כלומר, נמצא שאותה אישה שמקבלת טיפול שמוכיח עצמו כיעיל בחלק מהציפורניים לא תחווה את ההטבה המלאה שאפשר לצפות. החוקרים אמנם לא יוצאים בהמלצה גורפת להחליף את כל נעלי הנשים, אך אפשר להניח שהחלפת הנעל בהחלט תסייע במידת מה. חשוב לומר שנעילת נעליים נוחות ורחבות יותר לא תשפיע בין לילה ולא תמיד יש בכך כדי לתקן נזק שנגרם לבסיס הציפורן. אך יחד עם טיפול יעיל בפטרת, סיכויי ההצלחה עשויים להיות גבוהים יותר.

מקורות:
https://www.medscape.com/answers/1105828-22683/is-onychomycosis-more-common-in-men-or-women
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23094998/

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: