חוקרים ישראלים עמלים על טיפול פורץ דרך בקנדידה

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

קנדידה היא אחד ממיני הפטריות הנפוצים בעולם. זן זה של פטריה יכול לשגשג בסביבות טבעיות שונות אך גם בגופם של בעלי חייםחוקרים ישראלים עמלים על טיפול פורץ דרך בקנדידה ובני אדם. מסיבות שונות הפטרייה יכולה להיות חבויה במשך שנים וברגעים מסוימים היא תתפרץ ותהפוך לזיהום. מכיוון שהתרופות הנוכחיות נגד קנדידה מספקות תוצאות חלקיות בלבד, עמלים חוקרים ישראלים על טיפול מהפכני נגד קנדידה, פטריית השמרים הנפוצה.

מה הבעיה עם המשחות והתרופות הקיימות כנגד קנדידה?

פטריה עלולה להפוך לזיהום על פני העור או בתוך הגוף. זיהומים יכולים להתפשט בפה, על העור, באיברי המין (בייחוד בקרב נשים), על הקרקפת, על פי הטבעת, במעי ואפילו בתוך כדי הדם ובמוח. קיימות כמה תרופות שרופאים כיום יכולים לרשום לפציינטים הסובלים מקנדידה, הבעיה היא שמדובר בפתרון רחוק ממושלם. ראשית, בקרב מטופלים רבים נמצאות תופעות לוואי קשות. כך למשל כאבי ראש, פגיעה בכבד, נזק לכליות ועוד. כלומר, כטיפול כרוני, יש עם זה בעיה. שנית, המשחות לא מספקות פתרון מהיר מאוד ולעיתים הפטרייה חוזרת כבר לאחר זמן קצר. משום כך, הוחלט על ידי חוקרים ישראלים לחפש מענה מסוג חדש, שיטת פעולה שתתקוף את הבעיה ותחסל את הפטרייה בצורה אחרת לגמרי.

מפעל לייצור חיידק אנטי פטרייתי

במחקר, שמתבצע בימים אלה בטכניון שבחיפה, נוקטים המדענים קו מעניין מסוג חדש. בטבע, התפתחו חיידקים אשר שוכנים בקרקע, ליד שורשי צמחים ועל חומרים שונים, אשר בהם משגשגים גם שמרים (קנדידה). באופן אבולוציוני, נוצרה תחרות על שטחי מחיה ועל מקורות המזון, בין החיידק מסוג Bacillus subtilis לבין קנדידה.

החיידק למד לפתח מנגנון שפוגע בפטרייה, מרסן אותה ואף מסלק אותה. עד כה, שימש החיידק מהסוג הזה רבות במחקר מדעי וכן ליישומים כגון דישון קרקעות ובחומרי ניקוי. המחקר, שתוצאותיו עד כה משביעות רצון, מהווה בשורה חשובה לכל מי שסובל מפטריות. החוקרים פיתחו חומר מיוחד ששומר על מצב צבירה נוזלי אך צמיגי. לאחר מריחת התכשיר על מקום הזיהום, הוא מתקשה ומאפשר לחיידקים להתרבות במהירות. אפשר לומר שזהו מעין מפעל קטן, ממוקד, שיוצר חיילים שערוכים במיוחד לחיסול הקנדידה. התוצאות שדווחו עד כה בכתבי עת מדעיים מגלים כי למשחה הייחודית אין תופעות לוואי. ככל הנראה, מדובר בתכשיר בטוח לשימוש באופן מוחלט ולאחר סיום הניסויים, יהיה זה כלי חשוב לטיפול בזיהומים.

פתרון אפקטיבי

קנדידה זו פטריה מאוד נפוצה, אשר עלולה להפוך לזיהום בתנאים שונים. לדוגמא, בילדים קטנים, תינוקות וקשישים. יש לה נטייה להפוך לזיהום בפה או בעור. קנדידה תוקפת אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה, אנשים שמטופלים בתרופות שונות להחלשת מערכת החיסון. על פי ההערכות תסמונות שונות כגון עייפות כרונית או כאבים כרוניים נובעים מקנדידה. אצל אנשים רבים זיהומים כאלה תוקפים שוב ושוב וזו בעיה שאף מחמירה עם הגיל. התרופה החדשנית צפויה, אם כן, לסייע לציבור רחב של אנשים.

ההצלחה של הניסוי בקרב הסובלים מזיהומים הייתה מובהקת, בהשוואה לקבוצות ביקורת שקיבלו טיפול פלסבו או טיפול בחלופות אחרות (תרופות וותיקות). בניסויים שנערכו עד כה התגלה כי לעומת משחות קיימות וותיקות, הפתרון החדש יעיל הרבה יותר: המטופלים לא דיווחו על תופעות לוואי כמו כאבי ראש, גירודים וכדומה. ההשפעה על הפטרייה הייתה מאוד מהירה ביחס לחלופות והזיהום נרפא היטב מבלי שחומר פעיל הגיע לכלי הדם. המדענים סבורים כי בהמשך אף יוכלו לשכלל את הטיפול כך שיתאים גם למחלות אחרות, נגעי עור, אקנה ועוד.

מקורות:
https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/index.html#:~:text=Candidiasis%20is%20a%20fungal%20infection,vagina%2C%20without%20causing%20any%20problems.
https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment

אולי יעניין אותך גם:

חולה בסוכרת? אתה בסיכון להתפרצות פטרת הציפורניים

היום אפשר לזהות פטרת במהירות באמצעות בדיקת דם פשוטה

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: