פטרת ציפורניים אצל מבוגרים

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פטרת ציפורניים אצל מבוגריםפטרת ציפורניים היא מחלה שהשכיחות שלה עולה ככל שמתקדמים בגילאים. ילדים סובלים ממנה לעתים נדירות יחסית אבל ההערכה היא שאנשים בוגרים סובלים ממנה בשכיחות של עשרה אחוז לפחות ובקרב מבוגרים קשישים נראה ששכיחות המחלה גבוהה אף יותר.

במאמר שלפניכם נדון בסיבות בגינן המחלה שכיחה יותר בקרב מבוגרים מאשר בקרב ילדים ונדון בחשיבות המניעה של המחלה בעיקר בגילאים מבוגרים.

מדוע פטרת הציפורניים שכיחה יותר ככל שעולים בגילאים?

ישנן סיבות רבות לתופעה שבאה לידי ביטוי בכך שפטרת הציפורניים שכיחה יותר באוכלוסייה הבוגרת בדגש על האוכלוסייה הקשישה להלן:

  • ככל שאנחנו מזדקנים הקצב שבו הציפורניים שלנו צומחות הולך ונהיה איטי יותר. לפיכך, קצב הצמיחה של ציפורן חפה מפטרייה איטי יותר ולפטרייה שלרוב מתחילה לפרק את הציפורן מהקצה המרוחק שלה יש יותר זמן כדי להתפשט ולפגוע בכל שטח פני הציפורן.
  • בגיל מבוגר קיימת שכיחות גבוהה יותר של מחלות כרוניות כמו למשל סוכרת או מחלת כליות שמגדילות את הסיכון לחלות במחלה על רקע של מערכת חיסונית חלשה, בעיות בזרימת הדם לאצבעות ועוד.
  • נטילה של תרופות למחלות כרוניות במשך שנים ארוכות ורבות באופן רציף מעלה אף היא את הסיכון להידבקות במחלה.
  • במבוגרים רבים המחלה פוגעת כיוון שהם סובלים מרטיבות בידיים או ברגליים במהלך שעות רבות מדי יום מתוקף עבודתם.
  • בקשישים המחלה מתפרצת לא אחת בשל מריחה לא אחידה של קרם לחות באצבעות שגורמת לאזורים לחים המהווים קרקע אידיאלית לצמיחת פטריות. מאחר ועורם של קשישים נוטה להיות שביר יותר ויבש יותר, תדירות השימוש בקרמים השונים עולה ככל שמתקדמים בגילאים.
  • כיום ידוע שככל שמצבו הבריאותי הכללי של האדם ירוד יותר כך הסיכון שלו לחלות בפטרת הציפורניים גדול יותר וכידוע בריאותנו הולכת ומידרדרת ככל שנוקפות השנים.

מדוע חשוב למנוע את המחלה ולטפל בה מוקדם בעיקר במבוגרים?

באופן עקרוני לא יהיה זה נכון לכתוב כי ישנה חשיבות עליונה לטפל במחלה בשלב מוקדם ככל האפשר או כמובן למנוע אותה רק במבוגרים.

פטרת הציפורניים היא מחלה טורדנית ומציקה שבאופן כללי אין זה פשוט להיפטר ממנה, בין אם מדובר בילדים ובין אם מדובר במבוגרים. עם זאת, במבוגרים המחלה שנתפסת לרוב כמחלה אסתטית גרידא עלולה להיות גם מסוכנת שכן שיעור הסיבוכים שלה בקרב האוכלוסייה המבוגרת הולך ועולה גם כן ככל שעולים בגילאים בדומה לשיעורי ההידבקות בה.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמאחר והעור הולך ונהיה דק יותר ככל שאנחנו מתקדמים בגילאים, הפטרייה עלולה להתפשט בקלות רבה יותר ולגרום לסדקים בעור בדגש על סדקים בעור שבין אצבעות הרגליים.

דרך סדקים אלו עלולים לחדור מזהמים שונים כמו חיידקי סטרפטוקוקוס או סטפילוקוקוס ולגרום למחלות כמו למשל שושנה או צלוליטיס. מערכת החיסון החלשה יותר בקשישים רק מגדילה את הסיכון לסבול מזיהום משני לפטרת.

האם הטיפול במחלה שונה בין מבוגרים לצעירים?

הטיפול לא שונה בהרבה בין אם מדובר במבוגרים או בצעירים. עם זאת, ישנם סוגים שונים של כדורים שאינם מיועדים לשימוש מתחת לגיל 12 שנה שמבוגרים יכולים בהחלט ליטול אותם. בנוסף לכך, ישנם סוגים מסוימים של תרופות שאינן מומלצות לסוכרתיים או לחולים במחלות כבד וכן ישנן תרופות שאין ליטול במקביל לנטילת תרופות אחרות.

מאחר וככל שאנשים מזדקנים הם צורכים יותר ויותר תרופות, חשוב מאוד שלא לקחת תרופות על דעת עצמכם ובכל מקרה של פטרת הציפורניים לפנות לרופא עור על מנת שירשום לכם את התרופות המתאימות ביותר.

 

אולי יעניין אותך גם:

מחלת דרייר עשויה לגרום לפטרת הציפורן

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: