פטרת בפה

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פטרת בפהבפטרת בפה, הנקראת גם קנדידיזיס אוראלי, היא זיהום פטריות שמרי קנדידה המתפתחת על ריריות הפה, והנגרמת ברוב המקרים באמצעות פטריית קנדידה אלביקנס. מאמר זה סוקר את כל היבטי פטרת הפה, כולל הגורמים, התסמינים והטיפול.

מהי פטרת הפה?

קרום הפה גורם להצטברות נגעים לבנים עבים או בגוון קרם, הנפוצים ביותר על הלשון או הלחיים הפנימיות. הנגעים עשויים לכאוב או לדמם מעט כאשר הם נשרטים. הרירית הנגועה, הממברנה, של הפה, עשויה להיראות מודלקת ואדומה. פטרת הפה עשויה לעיתים להתפשט על הלוע העליון והחלק האחורי של הגרון.

ברוב המקרים, הפטרת אינה גורמת לבעיות חמורות, אך אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת עלולים לסבול מתסמינים וסימנים הרבה יותר חמורים.

אנשים הסובלים מסוכרת מבוקרת, הנוטלים סטרואידים, במיוחד לטווח הארוך, ואנשים המרכיבים שיניים תותבות, נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח פטרת הפה עם תסמינים חמורים יותר.

טיפול ארוך טווח בתרופות מגביר את הסיכון לפתח פטרת הפה – חלק מהתרופות, במיוחד אנטיביוטיקה והתרופות המייבשות את הפה, עשויות לגרום להתפתחות פטרת, והיא שכיחה יותר בקרב חולים המקבלים טיפולי כימותרפיה או הקרנות על הראש והצוואר.

תוצאות הטיפול בפטרת הפה – רוב המקרים מסתיימים בתוצאות טובות מאוד, ותגובות טובות לטיפול. יחד עם זאת, פטרת הפה נוטה להופיע שוב, במיוחד אם הגורם הסיבתי, למשל עישון, אינו מוסר.

גורמים לפטרת הפה

כמויות זעירות של פטריית קנדידה קיימות בחלקים שונים בגוף, כולל מערכת העיכול, העור והפה, במצב שכמעט אינו גורם לבעיות בקרב אנשים בריאים. קנדידה אלביקנס נמצאת בפה של עד 75% מאוכלוסיית העולם, ואינה מתפתחת למצבים בריאותיים חמורים.

אך אנשים הנוטלים תרופות מסוימות, בעלי מערכות חיסון חלשות, או הסובלים ממצבים רפואיים מסוימים, רגישים לפטרת הפה, כאשר קנדידה אלביקנס מגבירה את השליטה על מערכות הגוף.

תסמיני פטרת הפה

ברוב המקרים, פטרת הפה מופיעה אצל מבוגרים כנגעים לבנים עבים או בגוון קרם, על הקרום הרירי של הפה, החלקים הרטובים בחלק הפנימי של הפה.

רירית הממברנה עשויה להיראות נפוחה ואדומה במקצת. הנגעים עשויים להתרבות, וייתכנו תסמיני חוסר נוחות או תחושת צריבה. אם הנגעים הלבנים או בגוון הקרם נשרטים, דימום עלול להתרחש.

נגעים לבנים עשויים להתחבר וליצור נגעים גדולים יותר, המכונים גם לוחות, העשויים להופיע בגוון אפור או צהבהב. בחלק מהמקרים, האזור הפגוע פשוט הופך לאדום וכואב, ללא כתמים לבנים אותם ניתן לאתר.

שיניים תותבות – אנשים המרכיבים שיניים תותבות עשויים לסבול מאזורים אדומים בפה הסובלים מנפיחות תחת התותבות. היגיינת פה ירודה, או חוסר הקפדה על הסרת השיניים התותבות לפני השינה, עלולים להגביר את הסיכון.

טיפול בפטרת הפה

רופאים נוטים לרשום תרופות נגד הפטרת, כגון ניסטטין, בצורת טיפות או ג'ל. לחלופין, החולה עשוי לקבל מרשם לשטיפת פה אותו יש להחזיק בפה לשם שטיפה ולאחר מכן לבלוע.

תרופות אנטי פטרייתיות לבליעה או הניתנות דרך הווריד עשויות להיות קו הבחירה לחולים עם מערכת חיסונית מוחלשת. אם הטיפול אינו פועל, ניתן להשתמש באמפותריצין B. יחד עם זאת, טיפול זה משמש כמוצא אחרון בלבד, בשל תופעות לוואי שליליות הכרוכות בגישה זו, הכוללות חום, בחילות והקאות.

גורמי סיכון לפטרת הפה

מבוגרים בקבוצות האוכלוסייה הבאות, עשויים להיות חשופים לגורמי סיכון להתפתחות פטרת הפה, הכוללים:

שימוש מוגזם בשטיפת פה – אנשים שמשתמשים בשטיפות פה אנטי בקטריאליות עשויים אף הם להרוס חיידקים אשר מגנים על הקנדידה, ובכך מגבירים את הסיכון לפתח פטרת פה.

תרופות סטרואידיות – שימוש ארוך טווח בתרופות אלו עלול להגביר את הסיכון לפטרת הפה.

תזונה לקויה – תת תזונה גורמת לאנשים לפתח פטרת פה, כתוצאה מתזונה לקויה או מחלה המשפיעה על ספיגת חומרים מזינים. במיוחד תזונה נמוכה בברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית, נחשבת כגורם סיכון המשפיע על שיעורי הזיהום.

אולי יעניין אותך גם:

חוקרים ישראלים עמלים על טיפול פורץ דרך בקנדידה

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: