פטרת הציפורניים כאב

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פטרת הציפורניים כאבבאופן אינטואיטיבי פטרת הציפורניים לא מקושרת בהכרח לתחושת כאב. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שפטרת הציפורניים באה לידי ביטוי בעיקר בפגיעה אסתטית בציפורן שיכולה להיות למשל בצורת סדקים או שברים, בשינויי גוון של הציפורן, בהתעבות או בהתפוררות שלה.

עם זאת, למרות שבציפורן עצמה לא קיימים קצות עצבים שמסוגלים לחוש בכאב, הרי שמתחת לציפורן קיימת רשת מסועפת של קצות עצבים שבהחלט יכולים לחוש בכאב.

למעשה כאשר הפטריות שגורמות למחלה מפרקות את הציפורן על מנת לסעוד את ליבן בתוצרי הפירוק שלה, הן חושפות את האזורים העוריים שמתחת לפני השטח של הציפורן לאוויר העולם והופכות אותם לרגישים הן לפגיעות מכניות והן לפתוגנים נוספים שעלולים לזהם אותם.

אם לא די בכך, הרי שפטרת הציפורניים היא אחד מגורמי הסיכון שעלולים להביא לתופעה שנקראת ציפורן חודרנית שנחשבת לאחת ממחלות הציפורניים שמסבות את הכאב הרב ביותר לחולים מכל מחלות הציפורניים.

האם תמיד פטרת הציפורניים תבוא לידי ביטוי בכאב?

חשוב להבין כי הפטרת לא גורמת לכאב באופן ישיר כי אם באופן עקיף בלבד. כל עוד העור שמתחת לציפורן לא יהיה חשוף או מזוהם על ידי זיהום משני, הפטרת למעשה לא תגרום לכאב כלל. עם זאת, מדי יום ביומו הציפורניים שלנו סופגות לא מעטות מכות שכמעט ואינן מורגשות, אך ברגע שחלק מהציפורן חסר כל אותן מכות זעירות מורגשות גם מורגשות.

לפיכך, חולים רבים שסובלים מפטרת הציפורניים מרגישים כאב אם כי לרוב הכאב יורגש רק בתגובה לגירוי ולא יהיה נוכח כל העת. ישנם כאלה שיסבלו מכאב רק כאשר ינעלו נעליים לוחצות במיוחד, אחרים יסבלו מכאב רק כאשר יעשו שימוש בכפפות, במקרים מסוימים הכאב יהיה מורגש רק בזמן הליכה או בזמן מאמץ גופני וכן כפי שציינו, אין זה מן ההכרח שיופיע כאב כלל.

כיצד ניתן למנוע את הכאב?

על מנת למנוע את הכאב האופייני לפטרת הציפורניים ניתן לנקוט במספר דרכים להלן:

  • שמירה על הציפורן הפגועה – במידה והציפורן פגועה מאוד מבחינה מבנית ישנה חשיבות עליונה להגן עליה מפני חבלות ביומיום וכן יש להגן עליה מפני מגע עם חומרים שעשויים לצרוב את העור שמתחת לציפורן כמו למשל חומרי ניקוי או חומצות למיניהן.
  • טיפול מונע – מאחר ולרוב הכאב הוא תוצאה של חדירת זיהום משני והיווצרות של דלקת במקרים מסוימים תינתן המלצה לטיפול מונע שתפקידו לנטרל מראש את הסיכון לזיהום כמו למשל על ידי מריחת לקה מיוחדת לאיטום של הציפורן.
  • טיפול בפטרת – לא תמיד הטיפול בפטרת יכול להביא להחלמה מלאה ולמעשה במקרים רבים המחלה נשארת באופן כרוני. עם זאת, טיפול קבוע ומקצועי בפטרת הציפורניים יכול לשמור עליה במצב רגוע יחסית וכך למנוע את המשך ההידרדרות של הציפורן.
  • להימנע מלגרד – במקרים לא מעטים הכאב הוא תוצאה של גירוד עצמי של הציפורן ושל העור הסמוך אליה. גירוד גס מדי או גירוד שמבוצע עם עצמים חדים עלול לגרום לפציעה של העור העדין באצבעות ומטבע הדברים להוביל לכאב. על מנת למנוע את הגירוד או להפחית את עצמתו מומלץ למרוח קרם להרגעת העור אך לא לשכוח לוודא כי הוא נספג היטב בעור ושלא נשארו אזורים לחים.

כיצד ניתן לטפל בכאב?

הטיפול בכאב משתנה בהתאם לגורם שהוביל להיווצרותו. כך לצורך העניין במידה והכאב הוא תוצאה של זיהום חיידקי ניתן למרוח באזור הזיהום משחה אנטיביוטית. בכל מקרה ברוב המצבים בהם מופיע כאב בעקבות פטרת הציפורניים ניתן לטפל בתכשירים מאלחשים ומרגיעים.

ראו גם:
המסת ועקירת ציפורניים – טיפול יעיל לפטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: