פטרת בלשון

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פטרת בלשוןפטריית הלשון היא סוג של זיהום מוקוקוטני, או קיכלי. היא נוצרת בגלל שמרים, אורגניזם ניצני חד תאי, לרוב קנדידה אלביקנס.

קיימים שש מאות מיקרואורגניזמים ידועים השוכנים בפה של אדם בריא, ונחשבים לצמחייה נורמאלית. קנדידה היא אחת מהן. פטרת מתרחשת כאשר איזון הצמחייה התקין מופר מסיבות שונות.

קבוצות סיכון לפטרת בלשון

מומחים במרפאת מאיו מדווחים שפטרת בלשון עשויה להתרחש אצל כל אדם, אך ברוב המקרים היא מתפתחת בקרב האוכלוסיות הבאות:

קשישים, בעיקר מרכיבי שיניים תותבות, נשים הרות, חולים במחלות חיסוניות, במיוחד הסובלים מאיידס, חולי סוכרת, בשל רמות סוכר גבוהות בדם, חולי סרטן שעברו טיפולי כימותרפיה או הקרנות, אנשים עם יובש בפה, מעשנים וחולים שקיבלו אנטיביוטיקה בסבבים נרחבים או סטרואידים לטווח הארוך.

תסמינים וסימנים – משטח לבן או בגוון שמנת, נראה על הלשון וסביבתה. כשמשטחים לבנים אלו מגורדים, המשטח הבסיסי האדום עלול לדמם. תסמיני פטרת בפה כוללים כאב גרון, תחושת צריבה בלשון, שינויים בטעם, ויובש בפה.

אבחון – אבחנה משוערת מבוצעת באמצעות בחינת הלשון והתבוננות על משטחים אופייניים על הלשון ועל הלחיים הפנימיות. אם קיים ספק, ניתן לבחון כתם קטן של המשטח הלבן, שבבדיקת מעבדה עשוי להראות אף כתמי ניצני שמרים כחולים.

סיבוכים – בעיות פה ושיניים מופיעים לעיתים רחוקות בקרב ילדים ומבוגרים בריאים. במקרים חמורים, הנגעים עשויים להתפשט לתוך הוושט.

טיפול בפטרת הפה

קו הטיפול הראשון הוא תרופות אנטי פטרייתיות לבליעה, אותן יש לקחת בסוגים ובמינונים הנקבעים על ידי הרופא, חמש פעמים ביום. תרופת ניסטאין במינון של עד מאתיים מיליגרם ביום היא קו הטיפול השני המוצע.

טיפול מקומי עם ניסטטין מומלץ למקרים קלים של פטרת בפה, ולמקרים בינוניים עד חמורים הרופא רושם פלוקונאזול. פטרת בפה שאינה מסובכת צריכה להיות מטופלת במשך שבוע עד שבועיים. המקרים הראשונים של הפטרת עשויים להיות מורכבים יותר, ולכן הטיפול נקבע בהתאם לחומרת התסמינים.

מניעה – כדי למנוע פטרת בפה, מומלץ להקפיד על היגיינת פה טובה עם הברשת הלשון, שימוש בחוט דנטאלי ושימוש בחומרים מחטאים. יש להשתמש בטיפולים אלו במיוחד במהלך נטילת קורטיקוסטרואידל בשאיפה, בשילוב עם חומר שטיפת פה לאחר שאיפת המינון, והימנעות מעישון.

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: