מדוע חשוב לשמור על כפות הרגליים בחורף?

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מקובל מאוד לראות את תופעת הפטרת בכפות הרגליים כבעיה קייצית. יש מקום לסברה שהדבר נובע בשל הקישור בין ים ובריכה ומקלחות ציבוריות לבין פטרת הציפורניים. אנשים שלא מקפידים על כללי הזהירות בסביבות אלה נמצאים בסיכון מוגבר להופעת עור נגוע ופטרת בציפורניים. אבל אין זו כל התמונה כולה. מתברר שגם בחורף, יש מקום לשמור על כפות הרגליים. ולמעשה, זה חשוב לא פחות מאשר בקיץ.

מדוע כפות הרגליים הופכות לרגישות יותר דווקא בחורף?מדוע חשוב לשמור על כפות הרגליים בחורף?

במקלחות משותפות, קל מאוד להידבק בפטרת או זיהומים אחרים. יחד עם זאת, בקיץ יש גם הרבה גורמים אשר שומרים על כפות הרגליים שלנו. למשל העובדה שניתן לאוורר את הרגליים בקלות. הליכה בסנדלים או כפכפים או נעלים קלות שמנדפות את הזיעה מקשה מאוד על פטרת כגון דרמטופיטים להשיג אחיזה. בחורף, לעומת זאת, אנו עוטפים את הרגליים בגרביים חמות ולעיתים הרגל נשארת מכוסה לאורך כל היום כולו (ולעיתים אף בלילה). כשהשמש והחום הטבעי בעלי האפקט המחטא מתרחקים, הפטרת מתקרבת.

האם הרגליים מזיעות גם בחורף?

הזעת יתר בכפות הרגליים עשויה, בהינתן תנאים מסוימים, להעלות את הסיכוי להתפתחות פטרת. אמנם נלווים לפטרת גם היבטים גנטיים וסביבתיים, אך גרביים רטובות מזיעה מוסיפות. בחורף, קל להתעלם מבעיית הזעה, לחות ברגליים תחת לגרביים מחממות. וזאת יש לדעת, הפטרת לא תמיד "מתלבשת" מיד על רובד הציפורן. ההתחלה עשויה להופיע בין האצבעות או בכרית כף הרגל. עור יבש ומגורה שקל מאוד להזניח או להתעלם, מפני שבחורף, בין כך ובין כך אף אחד לא רואה. הרגל מכוסה בנעל או מגף ו"רחוק מהעין רחוק מהלב".

אבל אותו עור קשה או סדקים מהווים מקור מאוד נוח לפטרת להתיישב שם. ובשל היכולת של הפטרייה להדביק אזורים נוספים, לא ארוכה הדרך עד לכך שהציפורן כולה נגועה. ובמיוחד קשה להיפטר מצרה זאת כאשר המטרת מגיעה לשורש הציפורן. כך, גם כאשר הציפורן גדלה, קשה להסיר את הקצה הנגוע בלבד. במקרים כאלה דרושה שיטת פעולה די אגרסיבית, כדי להיפטר מצרת הפטרת.

האם זה אפשרי להפטר מפטרת אחת ולתמיד?

לא כל גירוי בכף הרגל או בציפורניים מעיד על פטרת. על מנת לזהות פטרת, תוכלו לשים לב לסימנים כגון שינוי בצבע הציפורן. עיוותים במבנה שלה. נטייה מוגברת לסדקים או אפילו התפוררות. כאשר לא ניתן טיפול, המבנה עשוי להתעוות, יופיעו גירודים בכפות הרגליים, עור אדום ולעיתים גם קשקשת מרובה.

האם ניתן להשיג ריפוי מלא לפטרת?

הדעות על כך חלוקות. ישנם הטוענים כי בקרב אנשים מסוימים, הסובלים מנטייה ורגישות, קשה להבטיח ריפוי מלא לתמיד. זאת משום שגם כאשר נראה שהפטרת נעלמה, לעיתים היא למעשה חבויה ברובד פנימי של הציפורן או בבסיס שלה. עם זאת, לאור השיפור בתכשירים הקיימים ולאור המודעות הגוברת, לא מעט אנשים טוענים שלמעשה הצליחו להשיג ריפוי טוטאלי.

איך מונעים פטרת ומגנים על כף הרגל?

  • אוורור נאות, היגיינה ורחצה – גם בחורף, חשוב להקפיד על אוורור כפות הרגליים. אם צריך, להחליף גרביים לעיתים קרובות. רחצת כפות הרגליים באופן תכוף, אפשרי עם סבון מיוחד.
  • הסרת עור קשה – מומלץ להקפיד על הסרת עור קשה לעיתים קרובת.
  • נטילת ציפורניים ופדיקור רפואי – הקפידו על  פדיקור רפואי.
  • מטפלים כבר בסימנים הראשונים – טיפול מוקדם הינו האפקטיבי ביותר. במקרים קשים, ניתן להשיג מרשם לתרופות נגד פטרת (השפעה למספר חודשים). שימוש בלק ג'ל או משחות מתאים במקרים יותר קלים או בשילוב עם תרופות נגד פטרת, למשל: תרופה פומית כגון טרבינפין.
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: