פטרת בציפורני הידיים

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פטרת בציפורני הידייםלרוב כאשר מדברים על פטרת הציפורניים, מתייחסים למחלה שבאה לידי ביטוי בעיקר בציפורני הרגליים. עם זאת, פטרת הציפורניים יכולה בהחלט לפגוע גם בציפורניים של אצבעות הידיים אם כי בשכיחות נמוכה יותר.

במאמר זה נסביר מדוע קיימים הבדלים בשכיחות הפגיעה של המחלה באצבעות הידיים, נדון בגורמי הסיכון לחלות בפטרת הציפורניים בציפורני הידיים ונספק מספר עצות למניעת המחלה.

מדוע פטרת הציפורניים ברגליים שכיחה יותר מפטרת בציפורני הידיים?

המחלה נגרמת בעקבות זיהום של פטריות, עובשים או שמרים שונים. חלק מהפתוגנים גורמים לרוב מקרי הזיהומים, חלקם נדירים יחסית, לסוגים שונים ישנן צורות התבטאות קליניות שונות ולמעשה ישנו שוני רב בין האורגניזמים השונים שמחוללים את המחלה.

עם זאת, ישנו קו דמיון אחד שמשותף לכל המינים שגורמים לפטרת הציפורניים והוא האהבה של הזנים השונים לסביבות חשוכות ולחות.

מאחר וכל הזנים אוהבים סביבה לחה וחשוכה, מטבע הדברים הסיכוי שיתפתחו באזור ציפורני הרגליים רב יותר. זו גם הסיבה בגינה המחלה פוגעת בשכיחות גבוהה יותר באנשים שנוהגים להתהלך שעות ארוכות במהלך היממה עם נעליים סגורות שלא מאפשרות לרגל להתאוורר ובשכיחות גבוהה אף יותר באלו שנוהגים להתהלך ברגליים רטובות.

בניגוד לאצבעות הרגליים, אצבעות הידיים זוכות לאוורור מתמיד ולרוב הן גם יבשות מאוד, שכן רטיבות באצבעות הידיים מקשה לרוב על התפקוד השוטף והיומיומי.

מתי בכל זאת עולה הסיכון לחלות בפטרת בציפורני הידיים?

סיכמנו עבורכם את גורמי הסיכון המרכזיים לחלות בפטרת בציפורני הידיים להלן:

  • בכל מצב שבו האדם נוהג להרטיב את אצבעות ידיו לעתים תכופות או באופן ממושך עולה הסיכון לחלות בפטרת בציפורני הידיים. מדובר בעיקר על אנשים ששוטפים את ידיהם באובססיביות, אך גם על אנשים שנאלצים להרטיב את ידיהם לעתים תכופות מתוקף עבודתם כמו למשל טבחים, צוללנים, שחיינים, דייגים ועוד.
  • הסיכון לחלות בפטרת בציפורני הידיים עולה גם במידה וישנה לקות מסוימת במערכת החיסונית, שכן כל עוד המערכת החיסונית תקינה, היא מסוגלת להתמודד עם רוב סוגי הזיהומים שגורמים למחלה. מערכת החיסון יכולה להיפגע בעקבות טיפולי כימותרפיה, בעקבות מחלת האיידס ועוד.
  • הסיכון לחלות במחלה עולה גם במידה וקיימת תופעה שנקראת נוירופתיה סוכרתית. תופעה זו היא סיבוך שכיח יחסית של מחלת הסוכרת שבה מתרחש אובדן של התחושה בפריפריות. בעקבות כך, הציפורן עלולה להינזק מבלי שהאדם ירגיש בכך כלל. למעשה, כל מצב שבו זרימת הדם לציפורניים נפגעת מעלה את הסיכון לחלות במחלה.
  • כל מצב של טראומה לציפורן ויהיה זה סדק או שבר למשל מגדיל את הסיכון לחלות במחלה.
  • אנשים שנוהגים לעשות שימוש בכפפות חלק ניכר משעות היממה נוטים לפתח את המחלה בשכיחות גבוהה יותר וסיכון זה עולה במידה וקיימת תופעה של הזעת יתר בידיים.

כיצד ניתן למנוע את המחלה?

להלן מספר עצות שמיועדות להביא להפחתת הסיכון לחלות בפטרת בציפורני הידיים:

  • במידה ואתם נוהגים למרוח קרם לחות על הידיים, ודאו כי הקרם נספק באופן יסודי וכי לא נותרו אזורים לחים או רטובים בהם הצטבר קרם שלא נספג.
  • במידה ואתם נוהגים לעשות שימוש בכפפות חלק ניכר מהיום הקפידו לאוורר את כפות הידיים אחת לשעה או שעתיים ויבשו אותן היטב מדי פעם בפעם. כמו כן, מומלץ לפזר מעט טלק על האצבעות על מנת שיספוג את הלחות שמקורה בהזעה.
  • במידה ואתם סובלים מהזעת יתר בכפות הידיים דעו כי ישנן טכניקות כירורגיות שבהן ניתן לנטרל את יכולת ההזעה בידיים כליל.
  • שמרו על שלמות הציפורניים ועל ניקיונן.
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: