פטרת בציפורני הרגליים

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

פטרת בציפורני הרגלייםפטרת הציפורניים היא מחלה פטרייתית שנגרמת בשל זיהום שמקורו בעובש, שמר או פטריה שיכולה לבוא לידי ביטוי בציפורני הרגליים או הידיים בבני אדם וכן בבעלי חיים מסוימים.

ברוב המוחלט של המקרים המחלה באה לידי ביטוי באצבעות הרגליים ולעתים נדירות יותר באצבעות הידיים מסיבות שנפרט במאמר זה.

מה הם התסמינים של פטריה בציפורני הרגל?

התסמינים של פטריה בציפורני הרגל משתנים בהתאם למגוון פרמטרים, כשהפרמטר העיקרי שמשפיע על ההסתמנות הקלינית של המחלה הוא סוג הפתוגן.

כך למשל זנים מסוימים של פטריה גורמים להופעת בצקת בציפורן, אדמומיות ותחושת כאב שמוחמרת בהליכה ואילו זנים אחרים של פטריה יכולים לגרום לציפורן להיות צהובה או אפורה ולגרום להתפוררות הדרגתית שלה שמתחילה בקצה הציפורן ומתקדמת לכיוון האצבע.

זנים אחרים גורמים לציפורן להפוך ללבנה ומתפוררת, ישנם שעושים זאת במהירות, אחרים באיטיות רבה ועוד.

קצב ההתקדמות של המחלה משתנה בעיקר בהתאם לקצב ההתארכות של הציפורן. כך שבילדים, שבהם הציפורניים מתפתחות במהירות רבה יותר, הציפורניים לרוב ייפגעו פחות מאשר במבוגרים שבהם הציפורניים נוטות לצמוח באיטיות רבה יותר.

בנוסף, ההסתמנות הקלינית מושפעת מהיכולת של המערכת החיסונית להתמודד עם הפטרייה, מהנטייה הגנטית לחלות במחלה, מאורח החיים של האדם ועוד. במקרים מסוימים הפטרייה תפגע רק בציפורן אחת אך במקרים מסוימים מספר אצבעות יהיו מעורבות.

בנוסף, לא אחת הפגיעה לא תהיה ממוקדת אך ורק לציפורן, אלא תערב גם את העור שמסביב לציפורן או מתחת לציפורן, אך מדובר בעיקר על מקרים שבהם התרחש זיהום משני לפטרת.

מדוע פטריה בציפורני הרגליים שכיחה יותר מפטרייה בציפורני הידיים?

למרות שקיימת שונות רבה בין סוגי המזהמים השונים, ישנו קו אחד שמשותף לכולם והוא החיבה לסביבות לחות וחשוכות. למעשה רוב הפטריות הקיימות בעולם משגשגות בעיקר בסביבות חשוכות ולחות ולא רק אלו שגורמות לזיהום של הציפורן בבני אדם.

לפיכך, הסבירות שהפטרייה תפגע בציפורני הרגליים גבוהה יותר מהסבירות שתפגע בציפורני הידיים מהסיבה הפשוטה שהרגל נמצאת בתוך נעל חלק ניכר משעות היום וכן משום שישנם אנשים שנוהגים לגרוב גרביים אפילו בזמן שהם ישנים.

הרגליים נוטות להזיע בתוך הנעליים ובמידה ולא יזכו לאוורור תדיר או לגרביים נושמות ונעליים מאווררות, תיווצר סביבה לחה שנחשבת לאופטימאלית לצמיחת פטריות.

כיצד ניתן להפחית את הסיכון לחלות בפטרייה בציפורני הרגל?

על מנת להפחית את הסיכון לחלות בפטרייה בציפורני הרגל יש לעשות ככל האפשר על מנת למנוע את היווצרות התנאים הנוחים לשגשוג שלה.

זאת ניתן לעשות על ידי נקיטה באמצעים הבאים:

  • הקפידו לנעול נעליים מאווררות תוך מתן עדיפות לסנדלים למשל.
  • הקפידו לייבש היטב את הרגליים לאחר כל מקלחת באופן יסודי.
  • במידה ואתם נוהגים ללכת מדי יום שעות ארוכות בנעליים סגורות מתוקף עבודתכם הקפידו לאוורר את הרגליים מדי פעם ולייבש אותן מהזיעה שהצטברה בהן.
  • במידה ואתם סובלים מהזעת יתר בכפות הרגליים הקפידו להחליף גרביים בגרביים יבשות כמה פעמים ביום וכן העדיפו לגרוב גרבי כותנה.
  • הימנעו מהעברה של אביזרי קוסמטיקה לרגליים מאדם אחד לשני כמו למשל מספרי ציפורניים או פצירה לציפורניים.
  • במידה ואתם נוהגים לעשות שימוש תדיר בקרם לחות, הקפידו על כך שלאחר המריחה של הקרם לא יישארו אזורים רוויים בקרם ושהקרם ייספג באופן יסודי ואחיד בעור.

כיצד מטפלים בפטרייה בציפורני הרגל?

הטיפולים המוצעים לחולים כוללים טיפולי לייזר ממוקדים, טיפולים שכוללים מריחה של תכשירים אנטי פטרייתיים על הציפורן כמו למשל לק רפואי, נטילת תרופות אנטי פטרייתיות דרך הפה וכן טיפולים להמסת הציפורן ולעקירתה.

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: