תסמינים לפטרת הציפורניים

טיפול ואבחון פטרת ציפורניים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

תסמינים לפטרת הציפורנייםפטרת הציפורניים היא מחלה מדבקת שפוגעת בציפורניים, המטרידה מיליוני אנשים בכל רחבי העולם. עם זאת, לא כל אחד מהחולים סובל בדיוק מאותם התסמינים כמו יתר החולים והסיבה לכך נעוצה בעובדה שישנם גורמים רבים שמשפיעים על ההסתמנות הקלינית של המחלה.

סימפטומים קליניים של המחלה

התסמינים הקליניים של המחלה משתנים בין היתר בהתאם לפרמטרים הבאים:

  • סוג הפתוגן – ישנם פתוגנים רבים שיכולים לגרום לפטרת בציפורניים. חלקם גורמים לרוב המוחלט של מקרי ההדבקה וחלקם גורמים למחלה רק במקרים נדירים. כל אחד מהזנים השונים של הפטריות והשמרים שגורמים למחלה גורמים להתבטאות סימפטומטית שונה במקצת. חלקם אלימים יותר וחלקם אלימים פחות, חלקם מדבקים יותר וחלקם פחות ועוד.
  • מיקום הפגיעה – המיקום של הזיהום הפטרייתי ישפיע מאוד על הביטוי התסמיני של המחלה. כך למשל זיהום שמתחיל בקצה הציפורן יכול לגרום לשבירה של קצה הציפורן ואילו זיהום שמתחיל בחלקה העליון של הציפורן יכול להוביל להתנתקות ולנשירה שלה.
  • חוזק המערכת החיסונית – גורם נוסף שמשפיע על המופע הקליני של המחלה הוא החוזק של המערכת החיסונית של החולה. כך למשל במידה ומדובר על חולה עם מערכת חיסונית חזקה המחלה יכולה להישאר בתחומי אצבע אחת בלבד, אך במידה ומדובר על אדם בעל מערכת חיסונית מדוכאת או מוחלשת ייתכן מאוד שהמחלה תתפשט ותעבור לאצבעות נוספות ואף תגרום לחדירה של זיהום משני ולדלקת בעור.

כעת נסקור את התסמינים של המחלה ונדגיש כי ייתכן מאוד שרק חלק מהתסמינים יופיעו בחולה ולא כולם.

שינויים בציפורן

הפטריות שגורמות למחלת הפטרת בציפורניים מפרישות אנזימים מיוחדים שגורמים לפירוק הציפורן, שכן תוצרי הפירוק של הציפורן הם חומרי ההזנה של הפטריות. לפיכך, כאשר הפטריות מצליחות לשגשג בציפורן, אחד התסמינים הראשונים שניתן יהיה להבחין בהם הוא שינוי במבנה של הציפורן או בגוון של הציפורן. בין היתר מדובר על השינויים הבאים:

  • שינויים בעובי – שינויי עובי שאופייניים לפטרת הציפורניים יכולים להיות מצד אחד התעבות של הציפורן שעלולה להיות משמעותית ומצד שני הפיכה של הציפורן לדקה מאוד. השינויים בעובי יכולים לבוא לידי ביטוי בכל שטח הציפורן, אך בהחלט יכולים להתרחש רק במרכז של הציפורן או באזורים מאוד ממוקדים בה.
  • פגמים בשלמות הציפורן – הפטריות יכולות לגרום גם להרס של הציפורן שיבוא לידי ביטוי בסדקים ובשברים בציפורן. תסמין זה נחשב ליותר ממפגע אסתטי כיוון שדרך סדקים אלו יכולים לחדור פתוגנים נוספים ולגרום לזיהום משני.
  • שינויי צבע – הציפורן הפגועה יכולה לשנות את הגוון שלה ואפילו את הצבע שלה. כך למשל הציפורן יכולה להפוך להיות צהובה מאוד, אפורה או לקבל גוון שחור. בנוסף ההתפוררות של הציפורן עלולה לבוא לידי ביטוי בקשקשים לבנים באזור הציפורן ובמקרים מסוימים היא יכולה להפוך להיות עכורה מאוד ובעלת גוון לא ברור.

תסמינים נוספים

בנוסף לשינויים במבנה הציפורן ובגוון שלה ישנם גם חולים שסובלים מתחושה של כאבים בציפורן או בציפורניים הפגועות ובמקרים מסוימים עלולה להתלוות לכאבים גם תחושת גרד בדרגות חומרה כאלו או אחרות.

עם זאת, יש לציין כי תופעות אלו אינן שכיחות יתר על המידה ולרוב המחלה לא גורמת לתסמינים של כאב או של גרד. תסמין נוסף שאינו שכיח במיוחד אך בהחלט יכול להתקיים הוא ניחוח לא נעים שעולה מהציפורן הפגועה.

באופן כללי התסמינים העיקריים הם התסמינים האסתטיים שגורמים למראה לא שגרתי ולא נעים לעין של הציפורן. חשוב מאוד להכיר את התסמינים של המחלה על מנת שניתן יהיה לגשת לקבלת טיפול מוקדם כיוון שללא טיפול הפטרת נוטה להתפשט.

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים

המרכז לטיפול ואבחון פטרת ציפורניים מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול ואבחון פטרת ציפורניים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פטרת ציפורניים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: